تعريف و تاريخچه سينوس مويي | کيست مويي (pilonidal-sinus (cyst))


بيماري شايع ناحيه انتهاي ستون فقرات يا دنبالچه  که بيماري برگشت مو يا کيست مويي (سينوس) مي باشد از سالها قبل پزشکان و جراحان اين بيماري را مي شناختند. در زمان جنگ جهاني دوم به خصوص در سربازان و افرادي که از ماشينهاي نظامي که بسيار خشک بودند و کمک فنر هاي خوبي نداشتند، زياد ديده مي شد و اين تصور به وجود آمده بود که اين بيماري به خاطر نشستن و ضربه خوردن در اين ماشينها مي باشد و به بيماري رانندگان جيپ معروف شده بود. هر چند که سالهاي بعد مشخص شد که اين جيپ ها فقط بروز بيماري را تسريع مي بخشند.


 


علل بيماري سينوس مويي چيست ؟


علت هاي سينوس مويي يا کيست مويي فاکتورهاي متعددي مي باشند که مهم ترين آن فاکتور ژنتيک بوده و گاها بيماري در چند فرزند يک خانواده و يا پدر و فرزند مشاهده مي شود .در واقع مهم ترين فاکتور در اين بيماري برگشت مو ژنتيک و ژن معيوبي است که در واقع موهاي آن ناحيه به جاي آن که از سمت ريشه به سمت پوست بيايد و بيرون بزند مستقيماً بدون اينکه بيرون بيايد به سمت زير و بافت زير پوست نفوذ کرده و با نفوذ خودشان، ايجاد التهاب نموده و باعث ايجاد حفره در بدن مي شوند که دور آن را با توده و کيست محدود نموده و کم کم داخل اين توده ترشحات جمع شده و التهاب بر قرار مي شود، گاهي با ترشحات چرکي و گاهي با دردهاي بسيار زياد و يا تورم و چرک روي مي دهد و يا گاهي يک سوراخ کوچک در انتهاي دنبالچه بازشده و اين چرک تخليه مي شود.


 


اولين فاکتور آن در واقع ژنتيک بوده و به نظر مي آيد که دومين فاکتور آن در افرادي است که موهاي زيادي دارند که اين استدلال رد شده است، ما بيماراني داريم که خانم يا دختر هستند در صورتي که در آن ناحيه موي زيادي نداشته و يا اگر هم دارند موي کرکي مي باشد، همچنين افراد پر مويي هستند که اصلاً دچار اين بيماري نمي شوند. در نتيجه فاکتور مو نمي تواند تاثير گذار باشد.


 


علل تشديد کننده سينوس موئي (کيست مويي)


اين روزها نيز همانند گذشته که گفته شد بيماري سينوس مويي در رانندگان جيپ زياد اتفاق مي افتاد، با نشستن هاي طولاني مدت پشت ميز و محل کار بيشتر مي شود. خيلي سوال مي شود که آيا اين بيماري قبلاً بوده يا نبوده و حالا چرا انقدر زياد شده؟ قبلاً هم بوده منتهي ميزان نشستن افراد آنقدر زياد نبوده و به ندرت ديده مي شده، دقيقاً ما در دوران آموزشي شايد ماهي 5 يا 6 مورد ازاين موارد را مشاهده مي نموديم زيرا در آن زمان تحرک بيشتر بوده ولي در حال حاضر هفته اي 20 تا 30 مورد مشاهده مي شود وقتي تحرکات کمتر شود به طور قطع به يقين آن بافتي که التهابي هست خيلي زودتر خودش را نشان خواهد داد.


 


فاکتور ديگر که وجود دارد فاکتور هورمونال مي باشد که معمولاً در حوالي دوران نوجواني و جواني اتفاق مي افتد که باعث مي شود غدد ترشحي آن ناحيه يک مقدار فعال تر شوند، وقتي فعال شوند بزرگ تر و بزرگ تر شده و ممکن است ميکروبي هم وارد بافت غده اي آن ناحيه شود و التهاب و تورم به وجود آورد که سبب برگشت مو مي شود. بيماران در دو حالت به ما مراجعه مي نمايند، يا به صورت اتفاقي توسط خودشان يا اطرافيانشان سوراخي در ناحيه کمر قسمت بالاي دنبالچه مي بينند و متوجه مي شوند که گاهي هم نشتي داشته و يا متوجه نمي شوند و به طور ناگهاني با يک تورم بزرگ و بسيار دردناک در آن ناحيه مواجه مي شوند که در واقع فرمي است که دريچه بسته شده است و تجمع ترشح حاصل شده و ميکروب نشسته و آبسه کرده است.


 


 


درمان سينوس موئي


در هر صورت درمان اين بيماري در هر مرحله، جراحي مي باشد، به هيچ وجه درمان دارويي در سينوس مويي هيچ گونه جايگاهي نداشته مگر به عنوان کار کمکي، که جراحي انجام شده و يا قبل از اينکه جراحي انجام شود براي آمادگي قبلي بيمار آنتي بيوتيک و بعد از عمل هم آنتي بيوتيک داده مي شود ولي خود آنتي بيوتيک به عنوان درمان قطعي به هيچ وجه کاربرد ندارد. حتماً بايد درمان جراحي صورت بگيرد همان طوري که از صدها سال پيش عمل جراحي با روش برداشتن توده و دوختن زخم حاصل صورت مي گرفت، اما در کل با توجه به تجربه کلي به دست آمده، اگر بافت بعد از اينکه برداشته شد محل آن بخيه شود به طور قطع به يقين بافت پوست سريع تر از پايين جوش خورده و کيست دوباره عود مي کند. در حال حاضر قطعي ترين راه برداشتن کيست و باز گذاشتن حفره مي باشد که بيمار روزانه آن قسمت را شسته و به تدريج آن بافت ترميم و پر مي شود.


 


درمان و جراحي ليزر سينوس مويي (کيست مويي) با داروهاي گياهي


ليزر کيست مويي يکي از موثرترين روش هاي درماني اين بيماري مي باشد، در واقع درمان اين بيماري حتما جراحي بوده و تا زماني که کيست حاوي مو با حاشيه اي از بافت سالم همراه آن برداشته نشود بيماري خود را بصورت عودهاي مکرر همراه با ترشح چرک و درد به رخ مي کشد و بنابراين درمان داروئي جايگاهي در درمان سينوس مويي ندارد


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Lisa Lawanda آموزش شطرنج | رضا عبداله زاده Andrea روغن گیری با دستگاه روغن گیر پرس سرد amozesh عمران فارسی نگین طبیعت روناس نقش فروش فوم پلی یورتان